Intervistė me nėnkryetarin e Kėshillit tė Akreditimit, Adnan Jashari

Data 08-11-2005 4:09:56 | Tema: Lajme


Farmacia do tė akreditohet mė 28 nėntor


“Tani ėshtė paraparė tė formohet njė komision i pėrbashkėt mes profesorėve tė fakultetit tė Farmaisė nė Shkup dhe atyre tė USHT-sė. Pas formimit tė kėtij trupi do tė fillohet tė pėrgatiten planprogramet e reja, tė cilat do tė dorėzohen nė Kėshillin Akreditues”, tha Jashari

Shkup, 07 NĖNTOR– Nėnkryetari i Kėshillit Akreditues, Adnan Jashari, deklaroi se Farmacia nė USHT do tė legalizohen nė mbledhjen e rradhės sė Kėshillit ngase nė atė tė kaluarėn pati vėrejtje se nuk ishte harmonizuar planprogrami i saj me atė tė Universitet tė Shkupit.
Lidhur me Aktrimin, Jashari tha se tani pėr tani ėshtė vendosur tė funksionojė nė Shkup por nuk pėrjashtoi mundėsinė tė rikthehet sėrish nė kuadėr tė USHT-sė

Studentet.info: Kėshilli Akreditimit u dha “dritė jeshile” disa fakulteteve apo programeve studimore tė USHT-sė, por nuk miratoi legalizimin e aktrimit, farmacisė... Pse?

Jashari: Ėshtė akredituar Fakulteti i Edukatės Fizike dhe drejtimi i Gjuhės Gjermane. Tani nė procedurė ėshtė akreditimi i Fakulteti tė Farmacisė. Farmacia me siguri se do tė akreditohet mė 28 nėntor, kur ėshtė paraparė mbledhja e rradhės Kėshillit, mirėpo paraprakisht duhet bėrė disa ndryshime nė planprogramet e saj.


Studentet.info: Pėr ;farė ndryshimesh e keni fjalėn?

Jashari: Tani ėshtė paraparė tė formohet njė komision i pėrbashkėt mes profesorėve tė fakultetit tė Farmaisė nė Shkup dhe atyre tė USHT-sė. Pas formimit tė kėtij trupi do tė fillohet tė pėrgatiten planprogramet e reja, tė cilat do tė dorėzohen nė Kėshillin Akreditues. Nėse do tė vlerėsohet se planprogramet studimore janė tė harmonizara me ato tė Shkupit, farmacia padyshim se do tė akreditohet.

Studentet.info: A do tė thotė kjo se pėrgjegjėsit e Farmacisė nuk kishin arritur tė harmonizojnė si duhet planprogramet?

Jashari: Deri diku kishin arritur ta harmonizojnė, por nga disa anėtarė kishte vėrejtje. Pikėrisht nga ky shkak u vendos tė formohet njė komision i pėrbashkėt pėr tė kryer punėn si duhet. Ky harmonizim ėshtė i nevojshėm pasi bėhet fjalė pėr fakultete qė do tė funksionojnė nė universitet shtetėrore.

Studentet.info: A ėshtė mbyllur ēėshtja e Fakultetit tė Aktrimit?

Jashari: Tani pėr tani ėshtė vendosur qė ky fakultet tė funksionojė nė kuadėr tė Universitetit tė Shkupit. Nė kuadėr tė tij do tė punėsohet tė gjithė profesorėt shqiptarė qė kanė ligjėruar nė USHT. Se si do tė rrjedhin punėt nė tė ardhmen nuk e di. Ndoshta me Aktrimin do tė ndodhė si me Edukatėn Fizike, e cila njė herė u transferua nė Shkup qė mė pastaj tė akreditohet si program studimore nė USHT.

Studentet.info: Pėrve; akreditimit tė fakulteteve nga universitetet shtetėrore keni akredituar edhe universitete, kolegje dhe fakultete private. Sa ėshtė numri i tyre?

Jashari: Deri mė tani kemi akredituar 7 institucione tė larta arsimore tė karakterit privat. Nė procedurė janė edhe njė numėr i madh i kėrkesave pėr hapjen e universiteteve apo fakulteteve tė reja. Do t’u japim “dritė jeshile” vetėm atyre qė do t’i plotėsojnė kushtet e parapara me Ligj.

nga: studentet.info

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=649