Pėr nderė tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės

Data 10-11-2005 7:37:13 | Tema: Lajme


Simposium i rėndėsishėm ndėrkombėtar nė Tetovė

Tetovė, 10 NĖTOR- Nė Universitetin Shtetėror tė Tetovės me10 dhe 11 nėntor organizohet simpsiumi i V-tė ndėrkombtarė me temė “materilet dhe pėrdorimi i tyre”. Kjo ėshtė njė seri e simposiumeve qė organizohen me kėtė temė dhe qė janė mbajtur mė parė edhe nė Prishtinė, Tiranė, Friberg dhe Vlorė. Kėtė vit bashkėorganizator ėshtė edhe USHT-ja, bashkė me Universitetin Polteknik - Tiranė, Universitetin e Prishtinės dhe Universiteti Teknik Bergakademie Freiberg - Gjermanni.
Ky simposium mbahet pėr nderė tė 10 vjetorit tė themelimit tė Universitetit tė Tetovės dhe nėn patronatin e vet rektorit Nexhbedin Beadini. Nė kėtė eveniment tė USHT-sė pritet tė marin pjesė pėrfaqėsues nga universitetet e lartėpėrmendura si dhe nga Universiteti teknik Vlorė dhe Universiteti i Elbasanit. Poashtu redaksia merr vesh se nė mesin e tė ftuarve qė kanė pranuar tė marrin pjesė nė kėtė simpozium do tė jetė edhe prorektori i Universitetit gjerman tė Fribergut.

Gjatė punimeve tė kėtij simposiumi do tė prezentohen tė ariturat mė tė reja nė fushėn e materialeve si dhe do tė nėnshkruhet marėveshja pėr krijimin e rrjetit tė bashkėpunimit nė mes universiteteve shqipfolėse dhe Universitetit Teknik Bergakademie Freiberg nga Gjermania.
Nė USHT vterėsojnw se me organizimin e simposiumeve me karakter ndėrkombwtarė thellohet bashkėpunimi me Universitetet jashtė vendit si dhe bėhet afirmimi i USHT-s.
Organizimi i kėtij simposiumi pėrkrahet edhe nga fondacioni gjerman pėr arsimin e lartė DAAD.
Njėkohėsisht nga USHT ftohen tė gjithė tė interesuarit qė tė marin pjesė nė kėtė eviniment tė rėndėsishėm. Simposiumi fillon nė ora 9:15,nė amfiteatrin pranė rektoratit tė USHT-sė. Pėrndryshe, edhe mė herėt nga na e krerėve tė USHT-sė ėshtė thėnė se do tė punbohet nė mbajtjen dhe organizimin e simpoziumeve tė ndryshme qė kontribuojnė edhe nė ngritjen e kuadrit por edhe tė studentėve duke ēelur pėr ta horizonte tė reja.

Nga:Eshref AMETIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=652