Dekani Ēela: “Problemet e studentėve, tė drejta. Angazhohem t’ua zgjidh”

Data 05-04-2006 2:35:15 | Tema: Lajme


Studentėt e Juridikut part-time: Si quhet diploma jonė?

TIRANĖ, 5 PRILL- Studentėt e vitit tė parė tė Juridikut nė sistemin part-time kanė nisur studimet nė nėntor,pa ditur se pėr ēfarė do tė diplomohen.Me anė tė njė peticioni, ata i kanė kėrkuar dekanit tė kėtij fakulteti qė t’u zgjidhė njė sėrė problemesh dhe mbi tė gjitha t’i njohė me titullin e diplomės, qė do tė marrin pas tre vjetėsh. Pika e parė e shėnuar nė peticion ėshtė njėsimi i titullit tė diplomės me atė tė sistemit tė ditės, si dhe shuma qė duhet tė paguajnė pėr tarifėn e regjistrimit. Dekani i Fakultetit tė Drejtėsisė nė Tiranė, Kudret Ēela, nė njė prononcim u shpreh se “problemet qėkanė ngritur studentėt janė tė drejta dhe unė angazhohem nė zgjidhjen sa mė shpejt tė tyre”.

Studentėt e part-time do tė diplomohen pėr Drejtėsi. Kėshtu ka deklaruar Ēela, duke hedhur poshtė edhe zėrat qė thonė se Juridiku
part-time do tė mbyllet. “Ky sistem ėshtė hapur pėr herė tė parė kėtė vit nė Universitetin e Tiranės, ndaj shumė detaje nuk janė saktėsuar”, tha Ēela. Ai shtoi se kėta studentė do tė diplomohen pėr Drejtėsi, ashtu si edhe bashkėmoshatarėt e tyre tė sistemit tė ditės. Mos mbylljen e part-time e konfirmoi dje edhe Ministria e Arsimit, pėrmes zyrės sė shtypit.
Organizimi i shkollimit tė studentėve ėshtė disi i zbehtė pėr sa i pėrket
kuadrit ligjor. Nė rektoratin e Universitetit tė Tiranės, ekziston
vetėm njė shkresė e Ministrisė sė Arsimit, ku bėhet e ditur se programi
mėsimor i sistemit part-time ėshtė 40 pėr qind mė pak se ai i sistemit tė ditės. “Por kjo nuk do t’i pengojė kėta studentė, qė pas mbarimit tė ciklit 3-vjeēar tė studimeve tė ndjekin specializimin 1-vjeēar”, tha Ēela. Ai u shpreh se do tė bėhet ē’ėshtė e mundur qė kėta studentė tė kenė me ligj tė drejta tė barabarta me studentėt e sistemit tė ditės. Njė shqetėsim tjetėr i studentėve ka qenė edhe taksa qė duhet tė paguajnė. Pėr kėtė, dekani u shpreh se “i kemi kėrkuar Ministrisė sė Arsimit shkresėn pėr pėrcaktimin e taksės vjetore, qė duhet tė paguajnė studentėt”.
Nga ana tjetėr, dikasteri i arsimit vėrteton se kjo taksė do tė jetė 150 mijė lekė dhe se fakulteti do tė njoftohet zyrtarisht brenda kėsaj jave. Pėrveē kėrkesave tė lartpėrmendura, studentėt e vitit tė parė kanė pasur edhe disa vėshtirėsi teknike, si orari i tejzgjatur apo moskorrektesa e pedagogėve, pėr tė cilat dekani Ēela deklaroi se “do zgjidhen menjėherė”.

Nga: R. Deda

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=834