Filloi Panairi ndėrkombėtar pėr arsim nė SHKUP

Data 06-04-2006 6:51:08 | Tema: Lajme


Panairi ndėrkombėtar pėr arsim fillon sot nė Shkup

SHKUP, 6 PRILL- Mė shumė se dhjetra institucione vendore dhe tė huaja do t'i prezantojnė programet dhe mundėsitė mėsimore pėr mėsim dhe studim nė manifestimin nėn parullėn "Arsimi-sfidė dhe mundėsi pėr ēdonjėrin ėshtė investim nė tė ardhmen", qė sot do tė fillojė nė Panarin e Shkupit.

Bėhet fjalė pėr dy prezantime nė Panairin "Ditėt e arsimit dhe shkencės" "Takimi arsimor 2006", tė cilat i organizojnė Ministria e Arsimit dhe Shkencės e Maqedonisė, Qendra arsimore informative-Shkup dhe Projekti "Aktivitete nė arsimin e mesėm" i USAID-it.

Nė kuadėr tė manifestimit "Ditėt e arsimit dhe shkencės" do tė prezantohen 22 institucione tė larta arsimore vendore dhe tė huaja, duke pėrfshirė edhe dy universitetet mė tė vjetra nė Maqedoni, atė tė Shkupit "Sh. Qirili dhe Metodi" dhe Manastirit "Sh.Klimenti i Ohrit".

Krahas kėtij manifestimi tradicional, sivjet pėr herė tė parė do tė mbahet edhe manifestimi "Takimi arsimor", nė tė cilin do tė prezantohen thuajse tė gjitha shkollat e mesme private dhe shtetėrore nė Maqedoni, si dhe mė shumė se 50 kompani shkollore.

Manifestimet tė cilat do tė zgjasin tre ditė, sot paradite do t'i pėrurojė ministri i Arsimit Aziz Pollozhani, rektori i Universitetit tė Shkupit Gjorgji Martinovski dhe ambasadorja amerikane nė Shkup Xhilien Millovanoviq. /Makfaks/Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=836