Edicioni i gjashtė i UVP-sė, organizohen 15 kurse

Data 11-04-2006 10:23:14 | Tema: Lajme


Korriku, muaji qė i mbledh studentėt nga i gjithė globi nė Prishtinė

PRISHTINĖ, 11 PRILL- Edicioni i gjashtė i Universitetit Veror Ndėrkombėtar tė Prishtinės ėshtė paraparė tė organizohet prej datės 10 deri 28 Korrik 2006, bėet e ditur nga Zyra pėr Informim e Universitetit tė Prishtinės (UP).
“Ky ėshtė Universiteti veror mė i madh nė Evropė dhe stimulon proceset e tranzicionit dhe rindėrtimit ne rajon. Sidomos pėrkrah bashkėpunimin ndėrkombėtar dhe rajonal”, thuhet nė njoftimin e ardhur nė adresė tė redaksisė sė Studentet.Info.
Ėshtė paraparė qė 400 studentė nga rreth 35 vende tė marrin pjesė nė kėtė edicion: 300 studentė nga Kosova dhe 75 studentė nga Evropa Juglindore dhe 25 nga e gjithė bota. Me kėtė rast studentėt do tė marrin kreditė dhe njė certifikatė pasi t’i pėrmbushin tė gjitha detyrat e shtėpisė, t’i kalojnė testimet dhe tė kenė marrė pjesė nė tė paktėn 80% tė leksioneve. ECTS kreditė do tė mund t’i transferojnė nė tė gjitha universitetet.

Synimet e UVP-sė janė transferimi i dijes dhe i aftėsisė nė mbėshtetje tė tė arriturave tė fundit akademike, paraqitja e metodave ndėrvepruese tė mėsimdhėnies dhe kalimi i kohės sė bashku dhe nė mėnyrė tė kėndshme. Pėr mė tepėr, ne shpresojmė se si rezultat i kėtij projekti do tė krijohen edhe kontakte tė reja personale midis pjesėmarrėsve. Kėto lidhje midis pjesėmarrėsve mund tė nxisin nisma tė reja tė bashkėpunimit akademik qė i tejkalojnė barrierat e kufijve dhe qė mund t’i pėrmirėsojnė kurrikulet dhe pajisjet e departamenteve tė Universitetit.
“Kėtė vit ofrohen 15 kurse intensive tre javore. Tė gjitha bashkė-ligjėrohen nga profesorė vendor dhe ndėrkombėtar. Pėrveē kurseve do tė organizohen edhe forume pėr tė nxitur diskutime ndėrmjet fakulteteve tė ndryshme, temat e tė cilave kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me shoqėrinė kosovare. Reforma e arsimit tė lartė, kultura, pozita e tė rinjve si dhe tema nga politika kosovare dhe evropiane janė disa nga ēėshtjet qė do tė diskutohen nė kėto forume. Do tė ketė gjithashtu aktivitete argėtuese, si pėr shembull ahengje dhe ekskursione. Kėto aktivitete do t’u japin mundėsinė pėr t’i takuar dhe pėr t’u shoqėruar me profesorėt e tjerė, me stafin e UVP-sė dhe me studentėt”, thuhet nė njoftim.

Nga: Besnik KRASNIQI
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=845