Pritet tė protestojn sėrish studentet ne Francė

Data 11-04-2006 13:32:07 | Tema: Lajme


Studentėt francezė zhvillojnė prapė protesta

PARIS, 11 PRILL- Studentėt francezė pritet tė mbajnė njė tjetėr proteste megjithėqė qeveria tha se do ta tėrheqė ligjin e debatueshėm pėr punėsimin e tė rinjve.
Qeveria franceze tha tė hėnėn se do ta zėvendėsojė ligjin me disa masa alternative qė do tė votohen nė parlament.
Sindikatat nė Francė janė ende duke festuar fitoren, teksa parlamenti pėrgatitet tė debatojė propozimet e reja qė do tė zėvendėsojė ligjin e debatueshėm pėr punėsimin e tė rinjve qė u tėrhoq pas protestave masive.
Por studentėt dhe nxėnėxit e shkollave kanė premtuar se do tė zhvillojnė njė tjetėr ditė demonstrash megjithė tėrheqjen turpėruese tė kryeministrit. Nė televizionin francez, Dominique de Villepin tha se kishte vepruar duke patur qėllime tė mira, nė pėrpjekje pėr tė ulur papunėsinė nė mesin e tė rinjve.

Por ai shprehu keqardhjen qė nuk i kishte shpejguar mė qartė veprimet tij.

Zoti de Villepin tha gjithashtu se nuk kishte ambicie pėr t'u bėrė president.

Kriza mė e fundit nė Francė ka treguar luftėn e hapur mes kryeministrit Dominique de Villepin dhe minstrin e brendshėm Nicolas Sarkozy, qė ėshtė e qartė se ka ambicie pėr president.

Nė njė intervistė pėr gazetėn Le Figaro, zoti Sarkozy pretendon se nuk ishte mbėshtetės i ligjit tė debatueshėm.

Gjatė njė sulmi tė rafinuar zoti de Villepin, tha i gjithė ky zhvillim ishte e trajtuar shumė keq qė prej fillmit.

Ai tha se e dinte qė ishte koha qė qeveria tė tėrhiqte ligjin kur protestuesit filluan tė silleshin nė mėnyrė tė dhunshme.

Ka shqetėsime se mos studentėt u kthehen masave radikale si protestat nė shina qė shkaktuan vonesa nė sistemin hekurudhor vendas dhe nė linjat me Londrėn, Parisin dhe Brukselin.(BBC)

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=848