“Adrenalinė show”

Data 14-04-2006 7:35:32 | Tema: Muzikė

“Top Fest” rinis mė kualifikimin e mė tė mirėve

Eshtė zhvilluar dje gjysmėfinalja e parė e edicionit tė tretė tė “Top-Fest”-it, festivalit tė kėngės moderne shqiptare or-ganizuar nga “Top Channel”, “Top Albania Radio” dhe “Top Records” . 25 grupe e kėngėtarė kanė interpretuar nė gjysmėfi-nalen e parė, tė mirėpritur nga nja audiencė e zjarrte rinore.
Pėr ta parė (ose jo) veten nė natėn finale, njė pjesė prej tyre, janė nė ethe duke pritur vlerė-simin e publikut nėpėrmjet votimit me SMS. I njėjti ritual do tė ndiqet dhe sot me pjesė-marrėsit nė gjysmėfinalen e dytė. E diela mbrėma do tė shėnojė dhe kulmin e edicionit tė tretė tė “Top Fest”-it, ku mė tė votuarit, do tė interpretojnė nė njė garė, ku si synim, janė veē ēmimit tė parė edhe 8 ēmime tė tjera, dukė nisur mė dy “Best”, (male & female), “Best Hip Pop”, “Best Pop&Rock”, “Best New Artist”, Best Song”, “Best Video” dhe “R&B”.

Edhe pse ēmimi i parė ėshtė i njė kuote tė lartė prej 10000 eurosh, protagonistėt synojnė ēdo lloj vlerėsimi, pasi shohin te “Top Fest”, njė mundėsi afirmimi dhe njė test profesionalizimi. Kjo ka qenė e dukshme nė tri edicionet e fes-tivalit, ku emra aspak tė njohur, janė mbuluar mė famė brenda njė kohe mjaft tė shkurtėr, pasi kanė interpretuar nė skenėn e “Top Fest”-it. Kuj-tojmė, fituesit e dy edicioneve tė para, “Stine” dhe Alban Skėnderaj, tė cilėt sot janė mė tė kėrkuarit nė tregun muz-ikor. Nė gjysmėfinalen e parė konkurruan disa prej emrave tė njohur tė afirmuar nga “Top Fest”, si “Stine”, Big Mama , Jorida e Arjela Krasniqi. Por dhe tė tjerėt, nuk kanė qenė mė pak tė njohur, ku ndėr ta veēohen, Ermal Mamaqi, Ble-ro, Kastro & Sanches, Adrian Gaxha, Anisa Dervina e tė tjerė. Ajo qė u vu re nė gjysmė-finalen e parė, ishte shoqėri-mi i kėngėve nga ana e audi-encės. Shumė prej tyre belbė-zoheshin fjalė pėr fjalė, gjatė kohės sė interpretimit nė skenė. Kjo jepte pėrshtypjen e tė mėsuarit pėrmendėsh tė tė gjitha kėngėve, (tė kthyera nė hite), brenda njė kohe mjaft tė shkurtėr. Dhe po ndodh qė, ndonėse ēmimi i parė do tė jetė “Njė”, hitet e popullarizuara tė “Top Fest”-it, do tė jenė shumė. Gjysmėfinalja e parė SUKSESI Hareja dhe shpėrthimet ngazėlluese tė audiencės, provuan mbajtjen lart tė “adrenalinės” rinore ndaj “Top Fest”-it FITUESI Ēmimi i parė do jetė i diskutueshėm deri nė momentet e fundit e vėrtėtoi kėtė. Ilariteti dhe shpėrthimet ngazėl-luese tė audiencės, pro-vuan mbajtjen lart tė “adrenalinės” rinore ndaj “Top Fest”-it. Veē kėsaj, audienca ishte aktive nė dėrgimin e mesazheve, si-pas numrave pėrkatės tė votimit pėr ēdo grup a kėngėtar. Deri nė natėn fi-nale, votimi do tė jetė i hapur. Kjo do ta bėjė dhe mė interesante garėn, pasi ēmimi i parė do jetė i diskutueshėm deri nė momentet e fundit. Kėsh-tu, gara vazhdon. Ajo star-toi muaj mė parė me mbi 180 kėngė, ku nga kėto janė votuar vetėm 50. Deri tė dielėn, pas gjysmėfinales sė sotme, ato do tė reduktohen nė 25. Dhe finalja e madhe nė Pallatin e Kongreseve pritet tė jetė dhe Show me amplitudat mė tė forta emocionale. Spektakėl ngjyrash, tingujsh e sharmesh. Njė shfaqje “shock”e artit modern, dedikuar mė tė mirėve.Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=855