Edhe njė grevė ne Universitetin e Prishtinės

Data 19-04-2006 9:40:15 | Tema: Lajme


Kontratat e punės, shkak i grevės nė Fakultetin e Mjekėsisė

PRISHTINĖ, 19 PRILL- Pėr shkak tė mos nėnshkrimit tė kontratave tė punės, personeli akademik i Fakultetit tė Mjekėsisė nė Prishtinė ka filluar njė grevė tė paafat, tha Natyra Karahoda, profesoreshė nė Fakultetin e Mjekėsisė.
Sipas saj i gjithė personeli akademik i Fakultetit tė Mjekėsisė tė mėrkurėn ka filluar njė grevė si rezultat i mos nėnshkrimit tė kontratave tė punės me Universitetin e Prishtinės, e cila do tė vazhdojė deri nė realizimin e kėrkesave tė tyre.

“Profesorėt e Fakultetit tė Mjekėsisė tė cilat janė tė bindur se po injorohen dhe se po u bėhet padrejtėsi me faktin se nė Universitetin e Prishtinės tashmė qė ka ndodhur nivelimi i pagave, por jo edhe pėr profesorėt e kėtij fakulteti, kanė vendosur qė tė vazhdojmė grevėn deri sa pėrmbushen kėrkesat tona,” tha Karahoda.
Sipas saj pėr tė diskutuar pėr kėto probleme, mėsimdhėnėsit e Fakultetit tė Mjekėsisė tė martėn kanė mbajtur njė mbledhje nė amfiteatrin e kėtij fakulteti me zyrtarė tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, Ekonomisė dhe Financave, dhe asaj tė Arsimit. Por, nė kėtė takim, sipas Karahoda, zyrtarėt e ministrive nė fjalė u kanė ofruar mėsimdhėnėsve tė Fakultetit tė Mjekėsisė njė memorandum mirėkuptimi i cili do ta obligonte Rektoratin e UP-sė qė t’i nėnshkruajė pagat me profesorėt e Fakultetit tė Mjekėsisė dhe t’u nivelohen pagat. /KosovaPress
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=861