Fillojnė fėrkimet nė mes UP-sė dhe MASHT-it

Data 24-04-2006 14:13:33 | Tema: Lajme

Senati i UP-sė jep dritėn jeshile pėr shpalljen e konkursit pėr rektor

Prishtinė, 24 prill- Senati i Universitetit tė Prishtinės ka vendosur tė hėnėn me shumicė votash tė shpallė konkursin pėr zgjedhjen e rektorit tė universitetit, post ky qė ka mbetur i zbrazėt qė nga korriku i vitit tė kaluar pas shkarkimit tė ish-rektorit Arsim Bajrami.
Ndėrsa ministri i Arsimit, Agim Veliu, pėrmes njė njoftimi sot e ka quajtur tė kundėrligjshme thirrjen e zyrtarit tė lartė tė UP-sė Jahi Hoxha, pėr mbajtjen e mbledhjes sė Senatit tė UP-sė.

“Thirrja pėr mbledhje tė senatit, qė Zyrtari i Lartė i Ngarkuar Jahi Hoxha, ka bėrė pėr ditėn e hėnė ėshtė njė veprim joligjor dhe nė kundėrshtim me pėrgjegjėsitė qė atij i pėrcakton Udhėzimi Administrativ 37/2005. Kjo pėr shkakun se nuk ekziston kurrfarė gjendje e jashtėzakonshme pėr tė konvokuar njė mbledhje tė shpejtė tė Senatit duke shkelur rregullat sipas tė cilave vendimet e ZLN duhet tė mirren bashkėrisht, e jo siē ka bėrė z. Hoxha nė kėtė rast, pa dijeninė e 2 ZLN. Raporti i Grupit tė Ekspertėve shumė qartė konstaton mangėsitė dhe shkeljet ligjore nė rastin e implementimit tė statutit tė UP-sė pėr zgjedhjet,” thuhet ndėr tė tjera nė njė deklaratė tė ministrit Veliu.
Sipas tij pėrpjekjet e Hoxhės pėr tė penguar vendosjen e ligjshmėrisė nė UP dhe pėr tė mbyllur sytė para rekomandimeve tė GE dhe insistimeve tė komunitetit akademik dhe qeveritar pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė reja nė UP, janė joligjore, joserioze dhe tepėr tė dėmshme pėr pėrpjekjet e institucioneve tona dhe tė miqve ndėrkombėtarė pėr sanimin e plotė tė gjendje nė UP.
“Prandaj MASHT vlerėson se ēfarėdo veprimi apo vendim eventual nuk do tė ndikojė nė procesin e rikthimit tė ligjshmėrisė nė UP. Nė kėtė kontekst tė gjitha palėt duhet tė presin vendimin relevant tė Qeverisė e cila edhe e ka nxjerrė UA 37/2005,” thuhet nė deklaratėn e ministrit Veliu./KosovaPress

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=872