Universiteti veror do mbahet prej 10 deri 28 Qershor

Data 25-04-2006 5:49:18 | Tema: Lajme


UEJL-ja nikoqire ne Universitetin veror

TETOVĖ, 25 PRILL- Asociacioni pėr stėrvitje akademike ATA, nė bashkėpunim me universitetet "Shėn Cirili dhe Metodi" Shkup, "Shėn Klimenti i Ohrit" nė Manastir, Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė dhe Universitetin shtetėror tė Tetovės e organizon Universitetin veror ndėrkombėtar (ISUM) 2006, i cili do tė mbahet prej 10 deri 28 qershor tė kėtij viti, nė kampin e Universitetit tė EJL-sė nė Tetovė.
Nė Universitetin veror ndėrkombėtar - Maqedoni do tė marrin pjesė rreth 600 studentė nga Maqedonia, Evropa Juglindore dhe nga vendet e tjera. projekti pėrfshin kurse verore intensive, tė akredituara nė ECTS (Sistem evropian pėr kredi dhe transfer), punėtori dhe vizita studentore pėr fakultette lokale

Ky projekt ėshtė financuar nga Ambasada e Mbretėrisė sė Holandės nė Republikėn e Maqedonisė. Kjo eshte hera e pare qe universiteti verore mbahet ne Tetove. Vitet e kaluara ky aktivitet studenore eshte mbajtur ne Shkup dhe Manasatir. Nga kampusi universitare njoftojne se universiteti verore do te mbahet konform standradeve evropiane dhe nuk priten te shfaqen probleme te natyres tenike apo hapsinore. Sipas drejtuesve te universitetit, pergetitjet per kete aktivitet do te fillojne brenda nje harku te shkurter kohore, ndresa do te kete hapje solemne te universitetit verore.
Studentėt mund tė paraqiten pėrmes internetit nė www.academictraining.org ose tė marrin formularė pėr paraqitje nė zyren e Lidhjes sė studentėve pranė tė gjitha fakulteteve. Afati i fundit ėshtė 27 prill tė vitit 2006.

Nga: Xhevahir NEZIRI



Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=875