DEKLARAT PĖR MEDIA

Data 25-04-2006 10:17:33 | Tema: Njoftime

DEKLARAT PĖR MEDIA

Unioni i Studentėve Shqiptarė “USSH”

Mė 25/04/2006 Prishtinė


Unioni i Studentėve Shqiptarė (USSH), qėndron fuqishėm dhe e mbėshtet vendimin e Senatit tė Universitetit tė Prishtinės pėr shpalljen e Konkursit pėr Rektorė tė UP-sė.

Apelojmė nė Qeverinė e Kosovės qė tė pėrkrah vendimin e Senatit tė UP-sė pėr shpalljen e Konkursit, pėr zgjedhjen e Rektorit, sepse vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mbahet qetėsi dhe atmosfera e krijuar e punesė nė UP, pėr ndryshe ēfarėdo udhėheqje e pėrhoshme nė Universitet ėshtė cėnim i rėndė autonomisė sė UP-sė.

Zgjedhjet janė punė e brendshme e Universitetit dhe atė askush s’mund ta diktojė nga jashtė si qė tenton ta bėjė MASHT-i.

Nė kėtė situatė kurė Qeveria e Kosovės ka shumė punė tė mėdha rreth Statusit tė Kosovės, nuk na duhet njė destabilizim nė UP, pasojat e tė cilit mund tė jenė tė pa parashikueshme.Kėshilli Drejtues i USSH-sė
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=876