Komunikatė lėshuar nga Senati i USHT-ės

Data 12-01-2005 15:23:38 | Tema: Lajme


KOMUNIKATĖ

TETOVĖ 13 JANAR
Bazuar nė shqyrtimin e pikave tė rendit tė ditės tė mbledhjes sė Senatit tė USHT-sė, Senati solli kėto konkluzione:

1.Senati i USHT-ės e pranon nė tėrėsi Marrėveshjen e arritur mes tri Ministrive tė Arsimit, tė Maqedonisė, tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės.

2.Senati i USHT miratoi tė gjitha vendimet e kėshillave Mėsimor Shkencorė tė Fakulteteve dhe tė Kėshillit tė Rektoratit.

3.Senati shqyrtoi raportin e Komisionit profesional tė Universitetit, tė ngritur nga Kėshilli i Rektoratit, pėr konstatimin e pasqyrės reale dhe statusit tė studentėve tė mjekėsisė dhe stomatologjisė nė pėrputhshmėri me Marrveshjen e arritur nga ministritė.


4.Senati vendosi qė menjėherė tė fillojė implementimi i kėsaj Marrėveshje sipas procedurave tė parapara nė tė.

5.Senati apelon tek opinioni i gjerė, sidomos tek prindėrit e studentėve dhe tek studentėt qė tė ndikojnė dhe ndihmojnė nė impelementimin sa mė shpejtė tė kėsaj marrėveshje, sepse ēdo prolongim i saj ėshtė qėllimkeq dhe mund tė sjellė pasoja tė dėmshme pėr studentėt, prindėrit dhe vetė instuticionin e USHT.

6.Senati i UTSH konsideron se nė rėndimin e kėsaj situate ka mundėsi qė veprojnė persona, grupe dhe qarqe tė caktuara, tė cilat synojnė ta mposhtin, punėn dhjetėvjeēare tė kėtij instutiticioni, rrėnimin dhe mbylljen e tij.

7.Bazuar nė kėrkesat e Kėshhillave Mėsimore Shkencore tė fakulteteve dhe tė Kėshillit tė Rektoratit, Senati kėrkon nga Organet kompetente tė Shtetit, sidomos nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės qė urgjentisht tė marrė masat e nevojshme pėr ruajtjen dhe moscenimin e autonomisė sė Universitetit.

Kryetari i Senatit
Prof.Dr. Lutfi Istrefi


Tetovė, 13.01.2005

Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=89