NJOFTIME

Data 05-05-2006 8:41:20 | Tema: Njoftime


Komunikatė pėr media
Kėshilli Organizativ i StudentėveKėshilli Organizativ i Studentėve pas protestės gjithėpopullore tė 3 majit 2006, e cila u cilėsua se ishte kundėr decentralizimit (copėtimit tė tokave tė Kosovės) dhe pro referendumit, u drejtohet me kėrkesa konkrete tė cilat duhet qė ose tė realizohen urgjentisht ose nė tė kundertėn Kėshilli Organizativ i Studenteve kalon ne planin (b) i cili do jetė radikal.

Nga Kuvendi i Kosovės, ( Kryesia e tij dhe nga Kryetari i Kuvendit) nga Presidenca, Qeveria e Kosovės, si dhe nga Grupi Negociator i Kosovės ( apo nga pozitė-opozita), kėrkojmė qė:

· tė ndėrpriten menjėherė tė ashtuquajturat bisedime me Beogradin,

· tė organizojnė urgjentisht Referendumin (Kuvendi i Kosovės tė marr vendim pėr Referendum mė sė largu deri mė 12 maj 2006),

· Grupi Negociator tė pushojė veprimtarinė sekrete lidhur me Statusin e Kosovės, tė cilin faktikisht e ka shndėrruar nė “sekret zyrtar”,

· tė bėjnė transparente ēdo gjė qė ka tė bėjė me Kosovėn dhe Statusin e saj final,

· tė ndėrpriten tė gjitha armiqėsitė partiake e grupore, pa dallim partie, ideologjie e feje dhe tė bashkuar tė marshojmė drejtė realizimit tė vullnetit legjitim tė popullit i cili duhet qė sa mė shpejtė tė zyrtarizohet pėrmes REFERENDUMIT.


Ky vendim i Kėshillit Organizativ tė Studentėve u vendos pas protestės paqėsore qe u mbajtėn me 3 maj 2006.

Sektori pėr Informim

Mė: 05/05/2006 Prishtinė

Kėshilli Organizativ i Studentėve

Petrit Nimani-kryetar
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=894