KĖSHILLI I STUDENTĖVE

Data 22-06-2006 5:47:18 | Tema: Njoftime

KĖSHILLI I STUDENTĖVE
FAKULTETI I SHKENCAVE TEKNIKE TĖ APLIKUARA
MITROVICĖ


KOMUNIKATĖ PĖR MEDIA

Pas ngjarjeve tė fundit nė Universitetin e Prishtinės, gjegjėsisht nė Fakultetin e Shkencave Teknike tė Aplikuara nė Mitrovicė, ku me datėn 08.05.2006 e Hėnė ėshtė bojkotuar mėsimi nė kėtė fakultet meqenėse njė vendim i tillė ishte sjellė nga Parlamenti Studentorė, kėshilli i studentėve nė kėtė Fakultet sot pas njė mbledhje tė jashtėzakonshme kishte marrė njė vendim kontraverz me atė tė Parlamentit Studentorė, me tė cilin vendim ftohen studentėt e FSHTA qė nga dita e nesėrme tė vazhdojnė mbajtjen e mėsimit normalisht.

Arsyetimi:

Pas mbajtjes sė protestės sot (e Marte), ku pjesmarrės ishin edhe studentėt e Fakulteti tonė, ėshtė vėrejtė njė frymė dhe njė anim plotėsisht politk nga ana e pėrfaqėsuesve tė Parlamentit Studentorė. Prandaj ne si pėrfaqėsues tė studentėve nė FSHTA nuk dėshirojmė tė jemi tė politizuar dhe tė jemi pjesė e kėsaj loje politike, gjithashtu si perfaqėsues tė kėtyre studentėve e kemi njė obligim moral qė kėta studentė tė mos I influencojmė nė lojėra tė tilla politike.

Ne nuk dėshirojmė qė studentėt tanė tė humbin mėsimin, pėrderisa problemet e fundit nė UP, nuk janė qėshtje me tė cilat duhet tė mirren studentėt kėshtu qė ne dėshirojmė tė distancohemi nga kėto ngjarje qė ne mendojmė se janė politike.


Pėrfaqėsuesit e Kėshillit tė Studentėve nė FSHTA:
Naim HAJRA
Xhevdet FERIZIKy artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=954