LĖVIZJA STUDENTORE

Data 22-06-2006 5:49:54 | Tema: Njoftime

LĖVIZJA STUDENTORE
2006


Kominikatė Nr.0106

Ju njoftojmė se protesta e datės 09.05.2006 ėshtė vetėm fillimi i njė lėvizje qytetare , tė inicuar nga studentėt e UP-sė pėr zgjidhjen e shumė problemeve qė kanė kapluar shoqėrinė kosovare , duke filluar qė nga universiteti.
Ne kėrkojmė qė pėrgjegjėsit pėr shkaktimin e kėsaj situate destruktive pėr UP-nė, tė shkarkohen menjeherė nga postet e tyre , duke filluar nga ministri i arsimit , kryeministri dhe tė gjithė personat tjerė zyrtarė tė involvuar nė krijimin e kėtij problemi.
Asnjė organ qeveritar nuk ka tė drejtė qė t’i imponojė studentėve politikat e tyre ditore, e sidomos jo nėse nuk janė nė gjendje qė ato vendime t’ua imponojnė ministrave tė tyre , disa prej tė cilėve edhe ashtu janė akuzuar pėr keqpėrdorime nga zyrtarėt e auditimit tė pėrgjithshėm.
Kėrkojmė nga Kuvendi i Kosovės qė tė debatojė urgjentisht pėr vendimin e nxjerrė nga kryeministria mbi universitetin dhe me fuqinė qė ka ta shfuqizojė atė.
Ne , do tė pėrdorim tė gjitha mjetet demokratike nė mbrojtje tė interesave studentore , qytetare dhe atyre tė Kosovės nė pėrgjithėsi.
Ftojmė qytetarėt qė nė pėrpjekjet e tyre pėr ndryshime pozitive nė Kosovė , tė jenė dinjitozė dhe qė nė tė njejtėn mėnyrė si edhe gjithė qytetarėt e civilizimit europian tė protestojnė brenda normave demokratike.

Lėvizja Studentore 2006

Prishtinė: 09.05.2006 Kolegjiumi Drejtues
Lėvizja Studentore 2006
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=955