UEJL fillon me regjistrimin e brucoshėve

Data 03-08-2006 6:34:45 | Tema: Lajme


Shtohet numri i studentėve nga interesimi i madh

TETOVĖ, 3 GUSHT- Fillon kėtė muaj rregjistrimi i brucoshėve tė pranuar nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė. Nga shėrbimi pėr informim i kUEJL-sė njoftojnė se se tė gjithė kandidatėt e pranuar nė UEJL sipas rezultateve tė Konkursit tė shpallur nė veb faqen e Universitetit, mund tė bėjnė regjistrimin deri mė datėn 25 gusht tė vitit 2006.

Poashtu, bėhet e ditur se se tė gjithė ata tė cilėt kanė konkuruar pėr bursė nė Universitet janė tė obliguar qė gjatė regjistrimit tė paguajnė sė paku gjysmėn e semestrit pėr tė fituar tė drejtėn e procedimit pėr bursė.

Kandidatėt tė cilėt kanė konkuruar pėr bursė dhe nuk janė rėgjistruar deri nė afatin e mėsipėrm, do tė humbin tė drejtėn pėr marjen e bursės.

Kandidatėt tė cilėt kanė kryer shkollimin e mesėm jashtė Republikės sė Maqedonisė dhe kandidatėt tė cilėt kanė pėrfunduar shkollimin e mesėm nė Republikėn e Maqedonisė me sukses tė shkėlqyeshėm por qė nuk kanė dorėzuar dokumentacionin pėrkatės nė afatin e paraparė sipas Konkursit, tė ju mundėsohet njė afat shtesė pėr dorėzimin e aplikacioneve pėr regjistrim nė tė gjitha drejtimet deri mė date 25 gusht tė vitit 2006. Rezultatet e aplikacioneve tė vonuara dhe data e mbajtjes tė provimit pranues do tė ju kumtohet nė mėnyrė plotėsuese kandidatėve tė interesuar. E njėjta vlen edhe pėr kandidatėt me pėrkatėsi etnike rome pėr shkak tė pėrfaqėsimit tė ulėt nė arsimin sipėror nė Republikėn e Maqedonisė.

Mė herėt siaps shėrbimit ėpr informim tė UEJL-sė, nė pėrputhje me vendimin e Kėshillit tė Universitetit tė EJL tė datės 11.07.2006, pėr shkak tė suksesit tė lartė tė rezultateve tė kandidatėve qė konkuruan nė Fakultetin e Administratės publike, nė drejtimin e administratės publike, ėshtė shtuar numri i studentėve pėr 50 me mėsim nė gjuhėn shqipe (tė inkorporuar nė listė).

Nė webfaqen zyrtare tė kėtij Univeristeti janė publikuar edhe emrat e fakultetetve, nė studime tė drejtpėrdrejta nė ciklin e parė tė studimeve nė UEJL, ku janė regjistyruar siē vijon: Fakulteti Juridik, me mėsim nė gjuhėn shqipe 163 studentė dhe me mėsim nė gjuhėn maqedonase 51 studentė, Fakulteti i Administrimit tė Biznesit me mėsim nė gjuhėn shqipe 214 ndėrsa me mėsim nė gjuhėn maqedonase 51 studentė.
Poashtu njoftohet se nė Fakultetin e Administratės Publike, Drejtimi i Administratės Publike janė prnauar me mėsim nė gjuhėn shqipe 200 studentė e nė maqedonishtė 52 studentė, nė Drejtimin e Punės dhe Politikės Sociale 38 studentė, nė Departamentin e Shkencave tė Komunikimit 40 studentė nė gjuhė shqipe dhe 25 nė maqedonishtė, Departamentin e Shkencave kompjuterike 100 studentė nė shqip dhe 38 nė maqedonishtė etj.

Kėshilli i Universitetit ka vendosur qė kandidatėve tė cilėt kanė kryer shkollimin e mesėm jashtė Republikės sė Maqedonisė dhe kandidatėve tė cilėt kanė pėrfunduar shkollimin e mesėm nė Republikėn e Maqedonisė me sukses tė shkėlqyeshėm por qė nuk kanė dorėzuar dokumentacionin pėrkatės nė afatin e paraparė, sipas Konkursit, tė ju mundėsohet njė afat shtesė pėr dorėzimin e aplikacioneve pėr regjistrim nė tė gjitha drejtimet dhe tė njejtat do tė shqyrtohen nga Komisioni Qendror i Universitetit. Rezultatet e aplikacioneve tė vonuara dhe data e mbajtjes tė provimit pranues do tė ju kumtohet nė mėnyrė plotėsuese kandidatėve tė interesuar. E njėjta vlen edhe pėr kandidatėt me pėrkatėsi etnike rome pėr shkak tė pėrfaqėsimit tė ulėt nė arsimin sipėror nė Republikėn e Maqedonisė Nė bazė tė Rregullores pėr kushtet dhe kriteret e regjistrimit pėr studime nė UEJL pėr vitin akademik 2006/2007, kandidati ka tė drejtė ankese drejtuar Komisionit Qendror nė afat prej 24 orėve nga shpallja e rezultateve preliminare. Nė tė kundėrtėn, ai e humb tė drejtėn e ankesės. Vendimi i Komisionit Qendror nė lidhje me ankesat ėshtė i plotėfuqishėm.


Nga: Eshref AMETI, Tetovė
Ky artikull vjen nga Studentet.info
https://www.studentet.info

Origjinali i kėtij artikulli gjendet nė:
https://www.studentet.info/modules/news/article.php?storyid=988